Архив Републике Српске и Удружење архивских радника Републике Српске објавили су књигу „Громогласно амазонство једне холандске фрајле: Жана Меркус (Јеаnne Merkus) у Херцеговини и Србији за време устанка и рата 1875–76. Грађа и прилози“. Књигу је приредио, предговор и дио прилога написао Рене Гремо (René Grémaux).
Убрзо након поновног отварањa Источног питања избијањем Херцеговачког устанка љета 1875, појавио се дотад у том дијелу Балкана незапамћено јак добровољачки покрет из разних крајева Европе ради пружања војне помоћи домаћим хришћанским устаницима против страховладе Османлија и њихових истовјерних домаћих помагача. У редовима тих стотина младих странаца било је ентузиjаста људске слободе, равноправности и других узвишених идеала, као и оних који су, просто, били жељни авантуре и неке материјалне награде. У том шароликом мушком друштву нашла се и једна жена. Брзо је њен загонетни лик попримио снажне елементе легендарности, како у устаничком кругу тако и далеко ван њега. Упркос истинитом ангажовању, показаној храбрости и пожртовању бројних њених сабораца – од којих су неколицина и положили своје животе – често је она издвајана из те скупине као најзанимљивија, најживописнија и најзагонетнија личност Херцеговачког устанка.
Дама из Холандије је привукла је пажњу готово свих свјетских медија својом појавом на тек разбукталом ратишту на Балкану. Најприје у устаничкој Херцеговини, а потом и у зараћеној Србији, богата и вјерски мотивисана Жана Меркус (1839–1897) била је позната по својој ратоборној реторици и понашању, али и по човјекољубљу.
Ова књига се фокусира на балкански период њеног живота и садржи све расположиве изворне документе на српском, хрватском и другим слoвенским језицима. Поред тога, обухваћени су и текстови писани локалним нарјечјима, у којима су (јужно)словенски историчари, публицисти, новинари, пјесници и романописци изнијели мишљење о њој.